5 Haziran 2015 Cuma


Darp adaleti

Dayak yiyen kadınla, "eli ödem yapan" kocaya eşit ceza

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

Ankara'da, kocasından uzun süre şiddet gören kadın, korktuğu için şikayetçi olamadığı davada, darp suçundan kocasıyla aynı cezayı aldı. Olay günü kocası şiddet uygulamaya başlayınca komşuya kaçarak polise haber veren kadın, kocasının da Adli Tıp'tan "sol el bilekte şişlik, göğüste çizik" raporu alması üzerine kocasıyla birlikte yaralama suçundan yargılandı. Olaydan sonra çocuğuyla sığınmaevine yerleşen ancak daha sonra korkudan kocasına geri dönmek zorunda kalan kadın, duruşmada eşinin tehdit ettiğini ancak korkmadığını, şikayetçi de olmadığını söylemek zorunda kaldı. Mahkeme, araştırma yapmadan davayı karara bağlayarak hem kocaya hem de yıllardır şiddet gören kadına aynı cezayı verdi ve hükmün açıklanmasını geriye bıraktı. Duruşmalar sürerken kadının yeniden şiddet gördüğü için kocasından ayrılıp yeniden sığınmaevine yerleştiği, kocasının çocuğu göreceği günlerde de kadını dövmeye devam etmesi üzerine farklı bir kente gizli kayıtla gönderildiği ortaya çıktı.Ankara'da kadına yönelik şiddet olaylarının çıkartılan onca düzenlemeye rağmen neden sonlandırılamadığını ortaya koyan bir yargılama süreci yaşandı. Uzun yıllardır kocasından şiddet gören ancak ekonomik gücü olmadığı, ailesinin de geri dönmesi halinde kendisini başkasıyla evlendireceklerini söylemesi nedeniyle çaresiz kalan kadın, geçen yıl Temmuz ayında yeniden darp edildi. Evde çocuğunun önünde dövülen kadın, çocuğu alarak komşuya kaçtı. Burada kapıları kilitleten kadın, polisi aradı. Polis, eve gelerek kadın ve çocuğu kurtardı. Hem kadın hem de dayakçı koca Adli Tıp'a sevk edildi. Kadının kafa derisinde travmaya bağlı ödem, kollarında lezyon saptanırken, adam, kendisinin de eşinden şiddet gördüğünü belirtti. Bunun üzerine yapılan muayenede kocanın göğsünde çizik, sol el bileğinde şişme tespit edildi.

Sığınmaevinden döndü

Kadın, soruşturma sürerken sığınmaevine yerleşti ancak kocasının çocuğu görme hakkı nedeniyle belli aralıklarla buluşmak zorunda kaldı. Bu buluşmalarda da dayak yiyen kadın, bir süre sonra tehditler nedeniyle evine döndü. Bu süreçte, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da hem kadın hem de kocası hakkında yaralama suçundan dava açtı.
Evde tehdit altında yaşamını sürdüren, babasının yanına dönmek istediğinde, "Birisini buldum, onunla evlenirsin" yanıtını alan kadın, açılan davanın duruşmalarında da şikayetçi olmadığını, kocasının kendisini tehdit ettiğini ancak tehditlerden de korkmadığını söyledi.
Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi, ayrıca bir araştırmaya gerek görmeksizin davayı karara bağladı. Mahkeme, olay günü aile içi tartışma yaşandığını, adamın karısını şişe ile darp ettiğini, kadının ise eliyle vurduğunu belirtti. Kocanın ayrıca eşini tehdit ettiğinin öne sürüldüğünü ancak buna ilişkin kanıt bulunamadığını belirten mahkeme, her iki sanığa da aynı cezanın verilmesi gerektiğini bildirdi.
Mahkeme, hem kadını hem de kocasını basit yaralama suçundan 120 gün adli para cezasına mahkum ederek, ceza miktarını 3 bin lira olarak belirledi. Mahkeme, her iki sanık için hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı da verdi.

Yeniden sığınmaevine

Bu süreçte kadının kocasından şiddet görmeye devam ettiği ve yeniden polise başvurduğu ortaya çıktı. Son olarak sokak ortasında dayak yiyen kadının sığınmaevine yeniden yerleştiği ve çocuğunu görmek için geldiği zamanlarda şiddet görmeye devam etmesi üzerine bilinmeyen bir başka kente gönderildiği anlaşıldı. Kadının kocasından boşandığı ve tehdit altında yaşadığı için hakkında koruma kararı alındığı da ortaya çıktı. Buna rağmen, darp davasında kadın, kocasıyla eşit suçlu bulunmaktan kurtulamadı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme