22 Eylül 2013 Pazar

Korkmaz dosyasından çıkan şok bilgi

Şalteri indiren otel sahibi istihbarat elemanı çıktı

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

Gezi Parkı protestolarının Eskişehir ayağında polis ve polisle hareket eden esnaf tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın dosyasından yeni ve çarpıcı bir bilgi daha çıktı. Korkmaz'ın dövülme görüntülerinin silindiği ve kamera kaydetmesin diye otelin elektrik şalterini indiren Beşik Otel'in sahibinin emniyet istihbarat elemanı olduğu anlaşıldı.
Korkmaz'ın ölümünün ardından olayın hemen aydınlatılamamasında, darp görüntülerini çeken Harman Fırın ve Beşik Otel kameralarının kayıtlarının silinmesi etkili oldu. Jandarmanın kayıtların bir bölümünü kurtarmasıyla cinayet aydınlandı. Beşik Otel'in görüntü kayıtlarında yer alan, 74 saniye ve 18 dakikalık iki bölümde dövülme kayıtlarının bulunduğu ancak bu kısımların kurtarılamadığı da açığa çıktı. Otel sahibi Erdoğan Gözseçen, kayıp görüntüler için "elektrik şalterini indirdim" derken, emniyet amiri E.K'nın ifadesiyle kameraların Korkmaz'ı dövenler arasında yer alan polis Hüseyin Engin'in kapattırdığı anlaşılmıştı.İstihbarat elemanı

Şalteri indiren Gözseçen'in istihbarat elemanı olduğu ortaya çıktı. İfadesi alınan Emniyet Basın Bölümü İstihbarat Bölge Müdürü M.M.B, "Görev alanım içerisinde her türlü izin almaksızın görüntü alma, araştırma yetkim bulunmaktadır" dedi. M.M.B., 15 Temmuz'da verdiği ifadede "Olayların başladığı günden itibaren Beşik Otel'in bulunduğu sokak ve çevresinde araştırma yapıyordum. Emniyet basın olduğum için tepki çekmemek için fotoğraf makinem yanımda bulunmuyordu" dedi.
M.M.B., ifadesinde otel sahibinin istihbarat elemanı olmasını, "Aynı kuruma hizmet veren benim basın temsilcim Erdoğan Gözsecen bana şüphelinin yakalandığını, kimliğinin belli olduğunu, Asayiş Şube Müdürlüğünde teşhiste bulunacağını söylemesi üzerine ben de yanına gelerek olay günü gördüklerimi izlediklerimi şüphelinin ağzından çıkanları yazılı olarak ifade vermek ve teşhiste bulunmak için Asayiş Şube Müdürlüğü'ne geldim" dedi.
M.M.B., olay günü gördüklerini ise şöyle anlattı:
"Bana gösterilen şahıslar içerisinde bulunan teşhis ettiğim Serkan K., gezi olaylarının başlangıcından bitimine kadar Sanayi Sokak ve çevresinde bulunuyordu. Ben bu şahısı sürekli gözlemledim cünkü elinde meşe sopası ile sürekli oradaydı. Olay tarihinde de yine sokak içerisinde bulunan eylemci gruptakileri tahrik eden, polisin olmadığı yerlerde gruptakileri kovalayan şahıstır. Bu şahsın yanında Anmet ve Serdar diye seslendiği iki kişi daha vardı. Serkan K. çok dikkatimi çekmişti. Göstericileri kovalıyor, sıkıştırmaya çalışıyordu. Gruptakilere 'siz mi Atatürkçüsünüz?' diye bağırıyordu. 3 Temmuz günü 1.00 sıraları idi sanırım Çevik Kuvvet polislerinin yanına giderek 'siz karanlık sokakları bilmezsiniz biz daha iyi biliriz, gereğini yaparız' diyordu. Olay günü izlediğim ve kesin olarak teşhis ettiğim Serkan K., kirli sakallı üzerinde siyah penye altında eşofman vardı. 3 Haziran günü tahminen 1 sıralarında göstericiler Sanayi Sokak'tan kaçmaya başladıklarında bu şahıs fırının yanında bulunuyordu. Göstericiler darbeyi burada aldılar. Ben otelin girişinde bulunuyordum, dışarı çıkmadım çünkü gazdan gözlerim yanmıştı. Sadece sesleri duyuyordum. Ali İsmail Korkmaz'ın sokaktaki eylemciler arasında olup olmadığını hatırlamıyorum, çünkü kalabalıktı."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme