9 Ekim 2013 Çarşamba

Ahmet Yıldız'ın bedeli ayda 1250 TL

Ahmet'in bedeli bu kez daha pahalı

25 TL için öldü, 1250 TL'ye cezası çekilecek

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara

Adana'da 13 yaşında, ayarlarıyla oynanmış press makinasında çalışırken başı makinanın arasında kalan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Ahmet Yıldız'ın ölümüne ilişkin davadan yürek burkan bir karar çıktı. Mahkeme, bilirkişinin kusurlu bulduğu işyeri sahibini önce hapse mahkum edip daha sonra bu cezayı paraya çevirdi. Mahkeme, 30 bin TL olarak belirlediği para cezasının da 24 eşit taksitte ödenmesine hükmetti. Buna göre, haftada 25 TL için çalışırken ölen Ahmet Yıldız'ın ölümü nedeniyle ayda 1250 TL'nin 24 ay boyunca ödenmesi yetecek.Ahmet Yıldız, daha 13 yaşındaydı. Ara sıra okuldan çıkıyor, büyük mali güçlük yaşayan ailesine destek olmak ve cep harçlığını çıkartmak için plastik fabrikasındaki press makinasında çalışıyordu. Okuldaki başka çocuklara özendi bir gün, cep telefonu aldı. Ancak bir yandan da korkuyordu anne ve babası görecek ve telefon aldığı için kendisine kızacak diye. Telefonu borçla almıştı ve babasından para alamayacağını düşünüyordu. Yine press makinasında çalışmaya gitti. O makina, 13 yaşında Yıldız'ın sonu oldu. 14 Mart'a, Yıldız'ın başı, numuneleri almak isterken plastik enjeksiyon makinasına sıkıştı. Haftada sadece 25 lira kazanabilen Yıldız, hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı.
Yaralanan çocuk, işyeri sahibi Ali Koç tarafından hastaneye götürüldü. Koç’un, hastane görevlilerine, “Plakasını alamadığımız bir otomobil çarpıp kaçtı” dediği belirlendi. Ancak press makinası Ahmet Yıldız'ın başının her iki yanını da ezmişti. Doktorlar, polise, böyle bir trafik kazası olamayacağını rapor edince, gerçek açığa çıktı. İfadesini değiştiren Ali Koç, “Pres makinesinden çıkan numuneleri alırken kafası sıkıştı. Yaralanınca hastaneye getirdik” itirafında bulundu.

Serbest bırakıldı

Olayın ardından gözaltına alınan fabrikanın sahibi Ali Koç çıkarıldığı Nöbetçi 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Olayda kendisinin kusurunun bulunmadığını ileri süren Koç, “Ben iyi niyetimin kurbanı oldum.  Ama olay nedeniyle pişmanım” diye konuştu.
Soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, olayla ilgili iddianame hazırladı. İddianamede, Ali Koç hakkında ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2-6 yıla kadar hapis cezası istendi. Koç, ilk duruşmada, delillerin büyük bölümünün toplandığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Zaman ayarı gözetilmedi

13 yaşında yaşamını yitiren Ahmet Yıldız'ın ailesinin avukatları, çocukların çalıştırıldıkları işyerlerinde zaman ayarlı olan press makinalarının bu ayarının daha fazla verim almak için kasten bozulduğunu, küçücük çocukların bu makinalarla ilgili zaman ayarını kendilerinin yapmasının beklendiğini, bunun da "bilinçli taksir" anlamına geldiğini savundu. Ancak mahkeme, bu görüşe itibar etmedi.

30 bin lira 24 taksit

Adana 6. Asliye Ceza Mahkemesi, dün bu davayı karara bağladı. Bilirkişilerin suçlu bulduğu Ali Koç'u, "taksirle öldürme" suçundan 5 yıl hapse mahkum etti. Mahkeme, suçun işleniş biçimini, suç konusunun önem ve değerinin sanığın kusurunun ağırlığının üst sınıra yakın ceza verilmesine yol açtığını bildirdi.
Mahkeme, duruşmalardaki iyi hali nedeniyle, cezada 6'da 1 oranında indirim yaparak, cezayı 4 yıl 2 ay olarak belirledi.
Mahkeme, daha sonra sanığın aile ve meslek sahibi olması, eylemin "kusurlu" eylem sayılması ve pişmanlık durumu nedeniyle cezanın paraya çevrilmesine hükmetti. 1520 günün her gününü 20 TL'den para cezasına çeviren mahkeme, toplam cezayı da 30 bin lira olarak belirledi. Mahkeme, sanığın şahsi hallerini gerekçe göstererek, bu cezanın da 24 eşit taksitte tahsil edilmesini kararlaştırdı.

Zararlarını karşıladım

Gündem Çocuk Derneği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kararı temyiz etmeye hazırlandığı öğrenildi. Duruşmada, sanık avukatlarının sözleri ise tepki çekti. Avukatlar, mahkemeden beraat kararı isterken, "Önceki yazılı ve sözlü savunmalarımızın tamamını tekrar ediyoruz. Müvekkilimiz kazadan kaynaklanan karşılayabileceği maddi manevi tüm zararları karşılamıştır, ölenin ailesi de müvekkilimizden şikayetçi olmamıştır" dedi. Mahkeme, Ali Koç'un "Niyetim çocuğa ekmek vermektir, olayın olmasından dolayı çok pişmanım" şeklindeki sözlerini de kararına gerekçe gösterdi.

2 yorum: