16 Temmuz 2013 Salı

Yargının "utanç" anlayışı: 4 çocuğun istismarından yine "kıyak ceza" çıktı

http://gundem.milliyet.com.tr/utanc-davasinda-iyi-hal-indirimi-/gundem/detay/1737176/default.htm

4 çocuğu istismar et, firar et, iyi hal indirimi al

Firar üzeri "iyi hal" indirimi

"Cezayı fazla verdik" diye de indirim yapılmış

Rekor denilen cezadan kıyak çıktı

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU Ankara


Siirt'te yöneticisi olduğu okuldaki küçük kızlara cinsel istismarda bulunan, skandal açığa çıktıktan sonra uzun süre firari yaşayan, dosyanın kapatılması için Siirt'te aile üzerinde toplumsal baskı kurmaya çalışan ve yakalandıktan sonra duruşmaları izleyen kadınlara hakaretlerde bulunan okul müdür yardımcısı Fahrettin K.'ya, indirimli ceza uygulandığı ortaya çıktı. Daha önce davanın 10 tutuklu sanığını 5 ila 32 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına mahkum eden ancak başta tatminkar bulunan cezalarda çok sayıda indirim yaptığı ortaya çıkan Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 4 kız için toplam 46 yıl hapisle cezalandırdığı Fahrettin K.'nın cezasında da birçok indirime gittiği açığa çıktı. Yargıtay da Fahrettin K.'nın indirimli cezasını onadı.Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararında, ilköğretim okul müdür yardımcısı olan F.K.'nin, 2007'den itibaren S.T.'ye para karşılığı kendisiyle sevişmesi için zorladığı, S.T.'nin haftada iki kez odasına gittiği, F.T.'nin çocuğun ilk zamanlarda giysilerini çıkararak, göğsünü, kalçalarını okşadığı, dudaklarını öptüğü, ilerleyen zamanlarda elini kilodunun içine soktuğu, zaman zaman çıkarttığı, mağdurun arkasına geçtiği ve sürtündüğü, cinsel organını mağdurun ellerine vererek okşattırdığı, oral seks yaptığı, kucağına oturttuğu, zaman zaman da 3-5 TL verdiği kaydedildi.
Kararda, F.T.'nin, çocuğa, evlerine geleceğini ve annesiyle de birlikte olmak istediğini söylediği de vurgulandı.
Kararda F.T.'nin, S.T.'nin kardeşi H.T.'yi de makam odasına çağırdığı, aynı şekilde bu çocuğa da istismarda bulunduğu, okulun laboratuvarında bile çocuğu ilişkiye zorladığı, mağdurun annesiyle de yaşamak istediğini çocuğa söylediği, 2 yıl boyunca iki kızla bu şekilde ilişkiye girdiği kaydedildi.
F.T.'nin, öğrencilerinden Ş.'ye de 2009-2010 eğitim-öğretim yılında, makam odasına gittiğinde istismarda bulunduğu, göğüslerine dokunarak ellediği, zaman zaman bu eylemlerini tekrarladığı, ancak genç kızın kendisini geri çekmesi nedeniyle daha ileriye gidemediği belirtildi. Kararda, F.T.'nin, öğrencisi G.'ye de aynı şekilde istismarda bulunduğu, ancak ileriye gidemediği belirtildi.

Kızları tehdit etti

Kararda, şüphelinin mağdurlara yönelik eylemlerini gerçekleştirirken mağdurları olayları anlattıkları takdirde olanları ailelerine söylemekle tehdit ettiği, eğitici ve öğretici sıfatıyla koruma ve gözetim yükümlülüğü altında bulunan, olay tarihleri itibariyle 15 yaşından küçük çocuk  mağdurlar S. ve T.'yi vücutlarına organ sokmak suretiyle cinsel yönden istismar ettiği, diğer okul öğrencileri mağdurlar G. ve Ş.'yi tehditle cinsel yönden istismar ederek atılı suçları işlediği vurgulandı.
Karara göre, genç kızların hepsi, kızlık muayenesinden, anal muayeneden ve yaşlarının doğru olup olmadığına yönelik muayeneden geçirildi. Bununla da yetinilmeyerek, kızlar için hem Siirt Devlet Hastanesi'nden hem de Adli Tıp Kurumu'ndan ruh ve beden sağlıklarının bozulup bozulmadığına yönelik rapor alındı.
Siirt Devlet Hastanesi Psikiyatri uzmanı, 13 Mayıs 2010 tarihli raporunda, genç kızlardan H. için, "Travmatik olayların etkisinde, flash bellek, uykusuzluk, anhedoni, suisit düşünceleri, titreme ve sürekli olayı tekrarlayan düşünceleri olduğu, travma sonrası stres bozukluğu oluştuğu, ruh sağlığının bozulduğu, olayların hukuksal anlam ve sonuçlarını kavrayabildiği" tespiti yaptı.
Aynı uzman, S. için de, "Depresif özellikle, konuşması yavaşlamış, düşünce içeriğinin benlik kaygısıyla ve travmatik olayla meşgul olduğu, ruh sağlığının bozulduğu, travma sonrası stres bozukluğu bulunduğu" yorumunu yaptı.

Majör depresyon

Uzman, kızlardan Ş. için, "major depresyon geliştiği, ruh sağlığının bozulduğu" ifadesini kullanırken, kızlardan en küçüğü olan G. için de "Beden ve ruh bakımından kendiniy yeterince savunabilecek durumda olmadığı, maruz kaldığı fiilin hukuksal anlam ve sonuçlarını yeterince algılayamadığı" tespitinde bulundu. G. için ayrıca, "Anksiyete, uyum bozukluğu, depresif duygu durum, major depresif bozukluğu" tanıları konuldu.

Ama ruh sağlığı bozulmamış

Adalet Bakanlığı'nın, kızların daha fazla mağdur edilmemesi için hastaneden alınan raporların da geçerli sayılabileceğine yönelik genelge ve açıklamalarına rağmen, mahkeme, G. ve diğer kızlar için Adli Tıp Kurumu'ndan da rapor istedi. Adli Tıp, 12 Ocak 2011'de G. hakkındaki raporunun sonuç bölümünde, "Beden ve ruh sağlığı bozulmamıştır" ifadesini kullandı.

Basit cinsel istismardan ceza

Mahkeme de Adli Tıp raporunu geçerli sayarak G.'nin ruh sağlığının bozulmadığı sonucuna vardı. Ş.'nin ruh sağlığının bozulmasına F.K.'nin neden olmadığı sonucuna varan mahkeme, toplamda yüksek gözüktüğü için toplumda tepki yaratmayan kararında F.K. lehine çok sayıda hükme imza attı.

Bozmamış artırmış

Mahkeme, iki kız kardeşin ruh sağlığını F.K.'nin bozduğuna hükmederken, ilginç bir yorumla, F.K.'den sonra kızları istismar edenlerin bozukluğu artırdığını, onlar için aynı işlemin yapılamayacağını belirtti.

Cezanın şoku indirimi

Mahkeme, F.K.'ye, iki kız için, ayrı ayrı toplam 15 yıl 7 ay 15'er gün ceza verdi. Bu cezayı belirlerken, TCK'da, beden ve ruh sağlığının bozulduğu hallerde "en az 15 yıl" ifadesinin bulunmasasına rağmen, "en az" cezayı uygulayarak 15'er yıl hapis verdi. Suçun 2 yıl süreyle devam etmesi nedeniyle artırım uygulayan mahkeme, artırımda alt sınırdan uzaklaştığını belirtti ancak cezayı dörtte ikiden daha fazla artırması mümkünken, sadece bu oranda artırdı.
Dava açıldıktan sonra aylarca firari yaşayan, mahkemeye gelmeyen, kadınlara karar duruşmasında "Sizin yüzünüzden yatıyorum" diyerek hakaretler eden F.K.'nin cezasında, örneğine nadir rastlanır biçimde, "Verilecek cezanın sanık üzerindeki olası etkisi göz önüne alınarak" 6'da 1 oranında takdir indirimi de yapıldı. 15 yıl 7'şer aylık iki ayrı ceza böyle belirlendi.

Kuşa döndü

F.K.'nin diğer iki kıza yönelik cinsel istismarında ise devlet hastanesi değil Adli Tıp raporu esas alındı ve kızların F.K. nedeniyle beden ve ruh sağlığı bozulmadığı gerekçesiyle, basit cinsel istismar suçundan her iki kız için 5'er yıl ceza verildi. Okul yöneticisi olması nedeniyle cezası artan F.K.'ye bu kez de firari olmasına ve duruşmalardaki tavrına rağmen "iyi hal" indirimi yapıldı ve cezası 6'da bir düşürüldü. Bu iki kız için de 6 yıl 21'er aylık ceza bu şekilde belirlendi. Yargıtay, tüm bu kararları onadı.

Diğerlerine de onama yolda

Siirt'te 2 yıldır gizlilik kararı altında sürdürülen "tecavüz" davasında, mahkeme tutuklu yargılanan 10 sanıkla 25 sanığın dosyasını ayırmış, sonradan yakalanan okul müdürü F.K. hakkındaki dosyanın da ayrılmasıyla dava 3'e bölünmüştü. 10 tutuklu hakkındaki kararını açıklayan mahkeme, Z.F.'ye 31 yıl 8 ay, İ.T.'ye 26 yıl 5 ay, H.B.'ye 20 yıl 10 ay, B.E.'ye 15 yıl 7 ay, H.B.A.'ya 12 yıl 11 ay, A.E.'ye 12 yıl 6 ay, B.Z.'ye 10 yıl 5 ay, M.A.'ya 9 yıl 4.5 ay, T.T.'ye 7 yıl 6 ay ve S.Ç.'ye 5 yıl 2.5 ay ceza vermişti. Kalan 15 sanığa da benzer oranlarda cezalar verilmişti. Mahkeme, son olarak, firari F.K.'yI toplam 46 yılla cezalandırmıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme